9 Ocak 2011 Pazar

" kuşlar toplanmış göçüyorlar ; keşke yalnız bunun için sevseydim seni "
ölüm mü,

bir gölün dibinde durgun uykudasın


denizler?

tanrılar karıştırır durur denizleri.

c.s

gri puslu pazar, fincanın üstünden sabah ayazına çıktığımızda
ağzımızda oluşan buğunun aynısı oluşuyor.fincana bakıyorum,dumanın kıvrılan nehirlere benzeyen hareketine, çok az insanın hatırladıklarını hatırlıyorum. sadece önemsediklerimiz hatırlanmaya değer bulduklarımız, tarihler,insanlar, olaylar...  sanki bunun dışında bütün hayat bizden ayrı, koparılmış. sanki sevdiğimiz manolyanın kokusu olmasa yaşayamayız, oysa bazılarının umrunda değil manolya. elime bulaşıyor gazetenin mürekkebi, fincanın sapı ısınmıyor, kahveye rağmen. bulaşıyor hayat bize, ordan burdan içimize sızıyor, intihar tutkusu bile sevememekten yaşamı, ızdırabını taşıyamamaktan geliyor. tarihe takılan gözlerim beni başka bir zamana taşıyor. dokuz ocak bindokuzyüzdoksan, ben henüz çocukluktan çıkmamışım.daha hiç uyumamışım kendi odamdan başka yerde, hiç kafama esip biryere gitmemişim. bilmiyorum ki ne demek aşk, bilmiyorum ki insan neden bir yabancıda arar ruhunun cemalini. annem o eski şarkıları söylerken, neden hiç konuşmaz bilmiyorum. okuyorum ama, koca bir kütüphanede, bütün dünyayı gezerek satırların arasında, kah  kaohsiung da iniyorum gemilerden, kah aconcagua da ayaklarım donuyor, hep bu kitaplar yüzünden. bu evin ucu  tutulamayan dünyası, babamın bizi taşıdığı tatillerle, nergis hanımın anlatımlarıyla köşe bucak geziyoruz dünyayı.  dokuz ocak bindokuzyüzdoksan, kaç sene önce diye düşündüm bir an.o gün çocuk sayılan ben, bugün koskoca kadınım, oysa değişmiyor, bunca hayata rağmen gözlerimin doluluğu.
 şair cemal süreya öldü, bugün gazetelerde yok adı.  acaba o günde şilepler  köpürterek geçiyor muydu boğazı, umursamaz insanların duyamadıkları hayatın sesleri arasından.


*görseli google görsel aramasından mavimelek den aldım.

7 yorum:

francesca mckennitt dedi ki...

"Uzaklardaydın, oracıkta, öbür kıtada.

Keşke yalnız bunun için sevseydim seni."

y. dedi ki...

hani bütün cümlelerin arkasına koyabilirim bunu, öyle bir cümle bu," keşke yalnız bunun için sevseydim seni"

nil dedi ki...

hani öyle çoksa sebeplerimiz artık sebepsiz sevmeye başlamışızdır ya, ondan sanırım her cümlenin peşine yakışması y. canım y.

sufi dedi ki...

İnsan neden bir yabancıda arar demişsin; Ruhun cemali aynalardan yansır ancak çünkü...Sevgimle.

la luna bir yer dedi ki...

Bir de şu var,

"Kan var bütün kelimelerin altında."

ne iyi ettin Y,
içtenlikle...

crazywomenrosemary dedi ki...

OY OY BENİM mavi ruhlu serçem..selam getirdim sana uzak sandığım yakın yerlerden bir de dedi ki..beni öpmeliymişsin ..;)) yoruma gücüm kalmadı yarın yine uğrasam diyorum..:))

y. dedi ki...

. ah nil, bence de öyle. hani tıpkı i.b nin dediği gibi "ben uyandım bir aşk demekti bu dünyada"

kucaklarım sıkı sıkı.

. sufim, bilmiyordum ki neden, sonra yaşayarak öğrendim, sonra biraz senden, biraz evrenden öğrendim, rüzgardan öğrendim mesela, bir insanın içini gördüğümde öğrendim. sevgiyle.


. sevgili la luna, ismin öyle çok şey getiriyor ki bazen aklıma gelenler yüzünden cümlem toparlanmıyor :) ve evet,"kan var bütün kelimelerin altında" hepsinde eksiksiz var üstelik.

.crazy, o zaman bir o dediği için öpeyim seni, bir de uğradığın için.
okudum yazdıklarını :))